EGE ÜNİVERSİTESİ SENATO KARARLARI

 

 

 

Toplantı Tarihi : 18.05.2009                                                       Toplantı Sayısı: 13

 

 

 

Ege Üniversitesi Senato Toplantısı, 18.05.2009 günü saat: 10:00'da Rektör Prof.Dr.Candeğer YILMAZ başkanlığında; aşağıda imzaları bulunan Üniversite Senato Üyelerinin iştirakiyle olağanüstü toplanarak; aşağıda belirtilen kararı almıştır. (Genel Sekreter Vekili Prof.Dr.M.Bülent ÖZKAN toplantıya Raportör olarak katılmıştır.)

 

 

KARAR 1-

            Geçmiş toplantıya ait kararlar okunup imzalandı.

 

KARAR 2-

Sayın Prof.Dr.Türkan SAYLAN'ın vefatı nedeniyle, aşağıdaki bildirinin yayınlanmasına, oybirliğiyle karar verilmiştir.

 

            Prof.Dr.Türkan SAYLAN'ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. SAYLAN hocamız, bilime ve topluma adanmış, örneğine az rastlanan, onurlu bir yaşamın örneğiydi.

Cüzamla mücadeleyi sadece bir sağlık hizmeti olarak değil, adeta bir toplumsal mücadele olarak sürdürmüş ve başarılı olmuştu.

O, bu çağda kolay rastlanmayan bir yurtseverlik sembolü oldu. Slogan ve hamaset yerine en geri kalmış yörelerde en kimsesiz kız çocuklarına el uzattı.

MUASIR MEDENİYET hedefine en cesurca katkı yapmaya çalışan kişilerin başında geliyordu. Gericiliğin ve geri kalmışlığın üzerine en etkili araçlarla yürüdü. Eğitim ve dayanışma. Başarılı da oldu. Daha çocuk yaşta tarlalarda çalıştırılan ve evlendirilmeyi bekleyen on binlerce kız çocuğuna diploma ve meslek kazandırarak, ülkesini, yakın çevresi ve servetiyle özdeş görenlerden farklı bir yurtsever profili çizdi.

Her koşulda ideallerini yitirmemekte direnen Prof.Dr.Türkan SAYLAN, her türlü saygıyı hakkediyor. Ailesine ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.