Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Ege Üniversitesi TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül törenine ev sahipliği yaptı

 

    TÜBİTAK tarafından düzenlenen 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması Ödül Töreni  Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde  düzenlendi. 12 alanda projelerini yarıştıran geleceğin bilim insanları ödüllerini Ege Üniversitesinin ev sahipliğinde aldı.

    Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması TÜBİTAK tarafından lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor.  Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında düzenlenen yarışmaya bu yıl Türkiye genelinde 13 bin 940 proje katılırken İzmir Bölgesinden ise 685 başvuru gerçekleşti.

    İzmir Bölgesinde gerçekleşen proje başvurularının bölgeyi oluşturan iller göre dağılımı; İzmir 345, Aydın 145, Denizli 71, Manisa 53, Uşak 49 ve Muğla 22 olarak gerçekleşti.