Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Ege’den Azerbaycan’da 3 eğitim işbirliği

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ ile Azerbaycan’daki üniversiteler arasında eğitim ve araştırma faaliyetlerini geliştirmeyi kapsayan 3 protokol imzaladı. Azerbaycan Eğitim ve Tarım bakanlarıyla ilgili üniversitelerin rektörlerinin katılımıyla düzenlenen protokol imza töreninde Rektör Budak, “Kardeş ülkemizin üniversiteleriyle yaptığımız işbirliğinden mutluluk duyduk. Protokollerin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, tıp, tarım ve iktisat alanlarında eğitim işbirlikleri yapmak üzere Azerbaycan’a gitti. Bakü'de, Azerbaycan Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov ve Tarım Bakanı Sayın İnam Karimov ile bir araya gelen Rektör Budak, Ege Üniversitesinin akademik yapısı ve eğitim faaliyetleriyle ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Daha sonra, Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi ile Ege Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolün, EÜ ile Azerbaycan’daki üniversiteler arasında, eğitim ve araştırma faaliyetlerini kapsadığına dikkat çeken Rektör Budak, öğretim üyesi, araştırmacı ve öğrenci değişimi ile referans verilerin, yayınların, akademik bilgilerin ve literatür değişiminin teşvik edilmesi gibi konularda ortaklık sağlandığını söyledi.

“KARDEŞ ÜLKE VE ÜNİVERSİTELERİMİZLE DAHA DA YAKINLAŞTIK”

Kardeş ülke Azerbaycan’daki üniversitelerle yaptıkları işbirliğinden büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Rektör Budak, “İşbirliği protokolleriyle kardeş ülke Azerbaycan ve üniversitelerimizle daha da yakınlaştık. Köklü bir geçmişe sahip üniversitemizin bilgi birikimini, ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle paylaşıyoruz. Bilgimizi paylaşarak çoğaltıyoruz. Bizler de onların bilgi birikiminden yararlanıyor, farklı disiplinlerin ortak çalışmalar yürütmesi için gayret gösteriyoruz. Farklı alanlarda işbirliklerini kapsayan protokollerin her iki ülke ve üniversiteler için hayırlı olmasını diliyorum. Eğitim alanında benzer işbirliklerini arttırarak sürdüreceğiz” dedi.