Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Robotik cerrahi ile 900’üncü ameliyat
    Ege Bölgesinde robotik cerrahiye sahip olan tek üniversite hastanesi olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde robotik cerrahi kullanılarak 900. ameliyat gerçekleştirildi. 

    Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin, Türkiye’de bu tür ameliyatların yapıldığı 35 merkezden birisi olduğunu belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Budak, robotik cerrahi yöntemiyle ameliyat yapan ekibi ziyaret etti. 
    Rektör Prof. Dr. Budak ‘‘Tıp Fakültemiz hem Türkiye hem de dünya çapında önemli bir yere sahip. Dünya çapında derece yapması da bu durumu gösteriyor. Kadromuz çok güçlü. Robotik Cerrahi bölümümüz ise Türkiye’de en fazla robotik ameliyatların yapıldığı merkezlerden birisi. Burada Tıp Fakültesi Hocalarımızın ciddi bir başarı hikâyesi var. Biz Ege Üniversitesi Rektörlüğü olarak onların yanındayız. Bu başarıdan dolayı onlarla gurur duyuyoruz. Akademisyenlerimize her zaman destek olamaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.  
 
    En çok ameliyat Üroloji Anabilim Dalı tarafından yapıldı
 
    Robotik cerrahide cerrah ameliyathanede hastanın yanında bulunan cerrah konsolundan hasta konsolundaki el bileğini model alan kolları kullanarak ameliyatı gerçekleştiriyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Robotik Cerrahi ile yapılan ameliyatların yüzde 80 i üroloji hekimleri tarafından ve en sık prostat ve böbrek cerrahisi üzerinde uygulandı.