Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Ege Üniversitesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında dev işbirliği için imzalar atıldı

 

   Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü arasında işbirliği, bilgi ve veri paylaşımı protokolü imzalandı. Protokolle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bakanlığın ihtiyaç duyduğu konularda bilimsel veri alt yapısının paylaşımı, eğitimlerin verilmesi ve koordine edilmesini sağlayacak.

    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba; Mehmetçiğimiz Afrin’de vatan için çarpışıyor. Biz de ülkemizin daha ileriye gidebilmesi için büyük bir mücadele içindeyiz. Bizim en büyük güvencemiz üniversitelerimiz ve hocalarımız” dedi. Bakan Fakıbaba, EÜ Rektörü Necdet Budak’ın kısa sürede önemli işlere imza attığını belirtip kendisine teşekkür etti.

    EÜ Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine; EÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Canan Fisun Abay, Prof. Dr. Ali Saffet Gönül, Prof. Dr. Mehmet Ersan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yrd. Ahmet Güldal, GTHB Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili Emin İzol, EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca, bakanlık bürokratları ile ziraat fakültesi üst yönetimi katıldı. Protokol çerçevesinde, Ege Üniversitesindeki bilgi birikiminin kamu kuruluşlarına aktarılması için ortak çalışma şeması hazırlanacak. Bu şema ile her iki kurum personelinin katılacağı çalışma grupları oluşturularak belirlenen öncelikli alanlarda ortak çalışmalar yürütülecek.

“EN BÜYÜK GÜVENCEMİZ ÜNİVERSİTELERİMİZ VE HOCALARIMIZ”

    İzmir’de Ege Üniversitesi ile işbirliği içinde bulunmaktan gurur duyduğunu dile getiren Bakan Fakıbaba, “Urfa’da şehidimiz var, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mehmetçiğimiz Afrin’de vatan için çarpışıyor. Biz de ülkemizin daha ileriye gidebilmesi için büyük bir mücadele içindeyiz. Sayın Rektörüm Bakanlıkta da çalışma arkadaşımdı. Kısa sürede üniversitede yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı kendisini kutluyorum. Eğer üniversitelerimiz bize destek vermezse bizim başarılı olma oranımız düşük olacaktır. Çiftçinin bilgi ile buluşmasında en önemli rol size düşmektedir. Bilime çok inanan bir bakanınızın olması nedeniyle büyük bir ivme kazanacağımıza yürekten inanıyorum. İkili olarak protokoller yapmak ve bunları yerine getirmemiz gerekiyor. Bu gönüllülük esasına dayalı bakanlığımızın üniversitemizin ülkemizin kazanacağı bir çalışma ortaya koyacaktır. Geldiğim günden beri ‘Biz toprağı suyla çiftçiyi bilgiyle buluşturacağız’ diyorum. Bunu yaptığımızda hem gıdanın hem hayvancılığın hem de tarımın önü açılacaktır. İzmir’de olmam nedeniyle şehidimizin cenazesine gidemedim ama bugün de vatanımız için önemli bir adım atıyoruz. Bakanlık olarak üniversitelerle 81 ilde çok güzel şeyler yapacağız. Zemin buna hazır, üniversite hazır, Türkiye hazır, bir başkaları yaptıysa biz niye yapmayalım çok iyi bir ekibimiz var. Bizim en büyük güvencemiz üniversitelerimiz ve hocalarımız. Sayın rektörümün yaptığı çalışmaları duyuyorum ve kendisini kutluyorum” dedi.

“BAKANLIĞIN ELİ KOLU OLMAK İSTİYORUZ”

    Bakan Fakıbaba’nın her zaman olduğu gibi çevresine coşku ve heyecan verdiğini kaydeden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ olarak ciddi bir akademik kadroya sahip olduklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Budak, “Üst düzeydeki politikalara katkıda bulunmak istiyoruz. Tarımda ciddi bir motivasyon yarattınız. Ülkemizin gıda, tarım ve hayvancılığı için Ege Üniversitesi olarak üst düzeydeki politikalara katkıda bulunmak, Ege’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın eli kolu olmak istiyoruz. Sizlerle el ele çalışarak ülkemize, üniversite olarak daha fazla katkı sunmak istiyoruz” diye konuştu.

    Konuşmaların ardından EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili Emin İzol protokolü imzaladı.

    Prof. Dr. Budak, Bakan Fakıbaba'ya fidan dikim sertifikası verdi, bu sırada Bakan Fakıbaba, "Benim de artık İzmir'de bir dikili ağacım var" dedi.

ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK

    Protokol;  Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün çalışma alanları olan Coğrafi Bilgi Sistemi ve Uzaktan Algılama, Pazarlama, Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi, Kırsal Kalkınma ve Kredilendirme, Miras ve Arazi Yönetimi, Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri, Üretici Örgütleri, Tarımsal Desteklemeler, Toprak Etüt ve Haritalama, Arazi Kullanım Planlaması, Ürün İzleme ve Risk Yönetimine Yönelik Uygulamalar, Verim ve Kalite artırıcı teknolojiler, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne beyan doğruluğunun kontrolü, Tarım istatistikleri ve iklim değişikliği, uyum ile tarımsal kaynaklı kirliliğin önlenmesine yönelik çalışmaların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ege üniversitesi işbirliği ile yapılmasını ve geliştirilmesi konularını içeriyor. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi, faaliyetleri Bakanlığın isteği doğrultusunda ortaklaşa belirleyecek. Faaliyetlerin Ege Üniversitesince her alandaki koordinatörü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi olacak. İşbirliği ile yapılacak olan projelerde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi yönetimince ilgili konularda çalışan öğretim üyelerinden bir çalışma grubu kurulacak.