Ege Üniversitesi

"Bilimin Sanatla Buluşması"

Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde 1000. karaciğer nakli başarıyla gerçekleştirildi

 

Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi 1000. nakliyle küçük bir kız çocuğunun yaşamını değiştirdi. Hepatoblastom (Karaciğer Tümörü) tanısıyla hastanede gözetim altına alınan 5 yaşındaki Zümre Betül Arslan’a, babası Mehmet Arslan’dan alınan karaciğer başarılı  bir ameliyat  ile nakledildi.

 

İlk kez 1994 yılında kadavra vericili karaciğer naklini 1999 yılında ise canlı vericili karaciğer naklini gerçekleştiren Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi tarafından yapılan nakillerin yarısından çoğunu canlı vericili nakiller oluşturuyor. Canlı organ bulabilme konusunda  büyük bir potansiyele sahip  olan Merkez, Türkiye’de karaciğer nakillerinin yarısından fazlasını uygulayan merkezlere de destek veriyor.

 

 Nakillerin yüzde 20’si çocuk hastalara yapıldı

 

 Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi uzman ve özverili kadrosu ve diğer merkezlere vermiş olduğu eğitim ile Türkiye’nin organ nakil okulu işlevi görüyor. Merkez bünyesinde yapılan karaciğer nakillerinin yüzde 20’si  çocuk hastalara yapıldı. Nakil yapılan hastaların ameliyat sonrası genel sağ kalımı  dünyadaki en başarılı merkezler ile eşit düzeyde bulunuyor.