Çerez Örnek
Ege Üniversitesi İzsiz Tiroid Cerrahisinde öncü

Egeli cerrah ve anatomistler bu kez Türkiye’nin ilk izsiz tiroid ameliyatı kadavra kursunu düzenlediler

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 3. ‘‘ İzsiz Tiroid Cerrahisi Uluslararası Kadavra Kursu’’ düzenlendi.

İzsiz Tiroid Cerrahisinde ilklere imza atan ve bir ekol yaratan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bu kez de bu konuda çalışma yürüten uzmanları ve kendini geliştirmek isteyen cerrahları İzmir’de buluşturdu.

Bu alanda birçok ilke imza atan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay ve İtalya Messina Üniversitesinden Prof.Dr. Gianlorenzo Dionigi’nin eş başkanlığında gerçekleşen ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı kadavra laboratuvarlarında düzenlenen kursa, İsviçre’den Arap Yarımadası’na uzanan 8 ülkeden 65 cerrah katıldı.

‘‘ Diğer ülkelerden eğitim daveti alıyoruz ’’

Kurs konusunda bilgi veren Prof. Dr. Özer Makay; ‘‘Dünyanın çeşitli bölgelerinden kursa talep oldu. Tüm kursiyerler üniversitemizden oldukça memnun ayrıldılar. Avrupa’da ilk iki kursa katılan katılımcılar bu kursun kapsam ve uygulama anlamında çok üst düzeyde kaliteli olduğuna vurgu yaptılar. Bu durum bizleri çok mutlu etti. Üniversitemizi ve ülkemizi bu alanda layıkıyla temsil etmenin onurunu yaşadık. Kurs sırasında İsviçre, Yunanistan, Rusya ve Romanya’dan izsiz tiroid ameliyatını öğretmek üzere davetler aldık. Üniversitemizin böyle bir kurs modeli oluşturması ve diğer ülkelerden davetler almamız motivasyonumuzu arttırdı’’ diye konuştu.

Kursun açılışında konuşan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Ersin de izsiz tiroid cerrahisinde de  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinin öncülük yaptığını ifade ederek “Prof. Dr. Özer Makay öncülüğünde ekibimiz ülkemizde ve bölgemizde bu konuda ilklere imza atmanın yanında düzenledikleri eğitim programıyla meslektaşlarımızı İzmir’de bir araya getirdi. Bu alanda da  Ege Üniversitesi bilimsel bir köprü görevi görüyor.  Kendilerini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum’’ dedi.

Eğitimlerin tamamını Türk uzmanlar verdi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı işbirliği ile gerçekleşen kursta;  eğitimler, Ege Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Servet Çelik, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Op. Dr. Murat Özdemir’in de bulunduğu 11 Türk eğitmen tarafından verildi. Kursun sabah gerçekleşen teorik oturumdan sonra öğleden sonra kadavra üzerinde pratik uygulama gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesinin izsiz tiroid cerrahisi başarıları…

İzsiz Troid cerrahisi dünyada ilk kez 2017 yılında uygulandı. Türkiye’de ise 13 merkezde uygulanan bu ameliyat yöntemi Türkiye’de ilk kez Prof. Dr. Özer Makay öncülüğünde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirildi. Dünyada ise bugüne kadar 30’dan fazla ülkede 2500’den fazla izsiz tiroid ameliyatı gerçekleştirildi.

Bu yılın ilk günlerinde Azerbaycan’da ilk izsiz tiroid cerrahisini yapan Prof. Dr. Özer Makay; geçtiğimiz yıl Gürcistan’ın ilk izsiz tiroid ameliyatını yapmış, Avrupa Endokrin Cerrahisi Birliği’nin Amsterdam’da düzenlediği kongrede bu konuda konferans verip, daha sonra da Hollanda’nın ilk izsiz tiroid ameliyatlarına eğitmen olarak destek vermişti. Ayrıca 2018 yılı başında İtalya’dan Prof. Dr. Gianlorenzo Dionigi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalından Doç. Dr. Servet Çelik ile birlikte ‘izsiz tiroidektomi’ ile ilgili dünyadaki ilk cerrahi atlası yazmışlardı.

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ