Çerez Örnek
canlı destek
Ege Üniversitesi SOBİAD Veritabanına Abone Oldu

Ege Üniversitesi, Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu yerli  indeks olan SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) Veritabanına abone oldu. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak hedefimiz bir yandan özgün çalışmalar ve fikirler üretecek araştırmacılar ve akademisyenler yetiştirirken diğer yandan mevcut olanaklarımızı daha nitelikli ve daha güçlü hale getirerek ‘Araştırma Üniversiteleri’ arasına girebilmek. Üniversitemizi daha üst noktalara taşımak için sadece ülkemizde değil, uluslararası arenada tanınan, örnek gösterilen bir yükseköğretim kurumu olması için her türlü olanağı akademisyenlerimizin ve araştırmacılarınızın hizmetine sunuyoruz” dedi.

 Ege Üniversitesi, yazarların atıflarını bulmayı amaçlayan bir atıf dizini olan SOBİAD’a abone oldu. SOBİAD, araştırmacılar için gerek akademik teşvik gerekse yükselmelerde kullanılan Türkiye’de öne çıkan platformlardan biri.

Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri alanında yayınlanan bin 104 derginin tam metinlerinin indekslendiği ve atıflarının bulunduğu bir veritabanı olan SOBİAD, aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu yerli bir indeks. Veritabanında  bin 104 adet dergi,  284 bin 181 adet makale, 6 milyon 14 bin 870 adet atıf bulunurken bu sayılar gün geçtikçe artıyor.

SOBİAD, en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlıyor. Altı farklı arama seçeneği ile atıflarda, metadata ve tam metin içeriklerde arama yapılabilen uygulamada arama sonuçları, veritabanlarına veya yıllara göre filtrelenebiliyor. Makalelerin sesli olarak da dinlenebildiği veritabanında araştırmacılara atıf yapıldığında bu durum araştırmacıya mail olarak bildiriliyor.

SOBİAD’da bulunan dergilerin yüzde 99’u tam metin olarak indeksleniyor.  Araştırmacılar ilgilendikleri konularda güncel, öne çıkan ve çok atıf alan dokümanlara kolayca erişebiliyor. Araştırmacılar ilgilendikleri yayınları okurken o yayına benzer yayınları SOBİAD üzerinden görebiliyor. Bu özellik ile araştırmacının dikkatini çekmemiş olan ama ilgili yayınlar da araştırmacıya sunuluyor.  

Araştırmacılar, SOBİAD’a mobil platformlar üzerinden de erişim sağlayabiliyor.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ