Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Tıp Tarihi bu kütüphanede

 

    Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı bünyesinde bulunan  Fatma-Ömer Ekimci Kütüphanesi tarihi değere sahip yüzlerce kitaba ev sahipliği yapıyor.  En eskisi 1900 yılına ait olan ve çoğunluğu tıp kitaplarının yer aldığı  kütüphanede; Nutuk’un 1927 yılına ait iki adet orjinal baskısı da yer alıyor. 

    Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağatay Üstün’ün kişisel  gayretleri ile oluşan kütüphanede, mesleki kitapların yanı sıra EÜ Tıp Fakültesi tarihine ait yayınlar da bulunuyor.

    Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalını ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, kütüphanenin kuruluşu konusunda bilgi aldı.

    Ege Üniversitesinin kurum kimliğine ve kurumsal belleğe büyük önem verdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, ‘‘Üniversitemiz tarihe sahip çıkma ve bu yapıları gelecek nesillere ulaştırma anlamında önemli bir geleneğe sahip. Çeşitli alanlarda ihtisaslaşmış müzelerimiz bulunuyor. Müzecilik veya koleksiyonerlik belleğin aktarımı konusunda çok büyük önem arz ediyor. Prof. Dr. Çağatay Üstün’ün gayretleri ile oluşturulan Fatma-Ömer Ekimci Kütüphanesi’nde  önemli bir koleksiyonu görmekten büyük mutluluk duydum. Yaşadığımız çağ ve teknolojinin hızı,  değişimi de beraberinde  getiriyor. Tüm bunlar hızla olurken insana ait olanı geleceğe aktarma gayretinde bulunan böyle duyarlı kişileri kutlamalıyız. Ben de gayretlerinden dolayı değerli hocamızı ve ekibini kutluyorum’’ dedi.

    Kütüphanenin kuruluşu konusunda bilgi veren Prof. Dr. Üstün ise ‘‘Anabilim dalımızda mevcut bulunan ve kimisinin yaklaşık 80 ila 90 yıllık geçmişi olan kitapların korunması ve bunların yeni bir ortamda değerlendirilmesi gerekiyordu. Ancak ne yazık ki bu konuda duyarlı yardımlar alabilme imkanımız bulunmuyor. Böyle bir ortamda Fatma Ekimci hanımefendinin yardım sağlama teklifi bizi çok mutlu etti. Yaklaşık iki yıl içinde eskimiş, dağınık halde olan ve fiziki şartları kötüden de öte olan kütüphanemizi O’nun yardımları sayesinde ayağa kaldırmayı başarabildik. Bu, ana bilim dalımızın  yaklaşık 30 yıllık rüyasıydı. Bu anlamlı yardım için kütüphanemize kendisinin ismini vermeyi istememize rağmen, rahmetli olan eşinin ismiyle beraber anılmasını talep etmesi ve ismin “Fatma-Ömer Ekimci Kütüphanesi” olarak değerlendirilmesini rica etmesi ayrı bir vefa örneği. Şu an için yeni kitapları da kütüphanemize kazandırmak için yapılan bu destekle çalışmamızı sürdürüyoruz’’ dedi. 

    Fatma-Ömer Ekimci Kütüphanesi yeni bağışları bekliyor

    Kütüphanenin tam kapasitesi ile çalışmaya başladığında tıp öğrencileri ve tıp akademisyenleri başta olmak üzere, birçok kişiye verimli bir kaynak merkezi olarak hizmet vereceğini ifade eden Prof. Dr. Üstün şöyle konuştu: ‘‘Yine aynı yardımlarla bünyemizde “Fatma-Ömer Ekimci Okuma Odası”nın düzenlemesini de gerçekleştirdik. Ziyaretçiler istedikleri kitapları bu odada rahat bir ortamda inceleyebilecek ve yararlanma fırsatı bulacaklar. Kitabın pahalı olduğu, değerinin anlaşılamadığı bir dönemde böyle bir eseri Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine ve İzmir’e kazandırmaktan çok mutluyuz. Kütüphanemize yeni kitap bağışında bulunmak isteyenlerin 0232 390 16 54 numaralı telefon ile irtibat kurarak hangi alana ait kitapları bağışlamaları gerektiği hususunu öğrenmelerini rica ediyoruz. Bu kütüphane mesleki ve kurumsal bir bellek görevi görmektedir. Bu belleği tazelemeyenler, unutanlar geleceğe olan yolculuklarını sürdüremezler. Kitaplar yazarlarının beyinlerinden bu yaşama gelmiş bedenler gibidir. Kitaba saygı, yaşama ve tüm canlılara saygıdır.’’

    NUTUK’un iki adet orjinal baskısına sahip

    Fatma-Ömer Ekimci Kütüphanesinde tıp, hukuk, genel kültür, şehirler tarihi, periyodik mecmua, etik, felsefe, ahlâk hakkında tarihsel ve güncel değeri olan 3 bin 658 kitap bulunuyor. En eskisi 1900 yılına ait bir tıp kitabına sahip olan kütüphanede  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk isimli eserinin 1927 yılına ait iki tane orjinal baskısı bulunuyor.