canlı destek
Cerrahlar, Ege Üniversitesinde buluştu

        Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından 2.’si düzenlenen “Ege Minimal İnvaziv Cerrahi Sempozyumu” yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanını bir araya getirdi.

 

         Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak, EÜ Tıp Fakültesi Dekan Vek. Prof.Dr. Cemil Gürgün ve Genel Cerrahi ABD Başkanı Prof.Dr. Sinan Ersin’in açılış konuşmaları ile başlayan sempozyum kapsamında genel cerrahideki son gelişmeler  masaya yatırıldı.

        Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalının Türkiye’de genel cerrahi ve organ nakli alanlarında öncü klinikler arasında yer aldığını ifade eden Rektör Prof.Dr. Budak, “Kliniğimizin bugünlere gelmesinde birçok hocamızın emeği bulunuyor. Bu vesileyle başta Üniversitemiz önceki rektörlerinden Prof.Dr. Sermet Akgün olmak üzere tıp dünyasına katkı sağlayan tüm hocalarımızı saygıyla anıyorum. Ülkemizden ve yurt dışından davet ettiğimiz seçkin bilim insanlarının katkıları ile düzenlenen bu toplantının uluslararası düzeyde  sağlık hizmeti ve bilim üretme çabasına katkı sunacağına inanıyor, toplantının verimli geçmesini diliyorum’’ diye konuştu.

       Genel Cerrahiye emek veren hocalar unutulmadı

       Minimal invaziv cerrahinin dünyada hızla kabul görüp yaygınlaşmasının 30 yıllık bir süreç sonucunda oluştuğunu ifade eden Genel Cerrahi ABD Başkanı Prof.Dr. Sinan Ersin ise ‘‘Anabilim Dalımız en başından beri bu süreci yakından takip etmiş ve bölgesinde referans merkezi olma özelliğini günümüze kadar sürdürmüştür. Özellikle Ege Bölgesinde çalışan meslekdaşlarımızla bir araya gelmemiz sağlayacak bu sempozyumumuzu edebiyete intikal etmiş değerli hocalarımıza adıyoruz. Böylelikle hocalarımızı bir kez daha şükranla anacağız. Umarım en kısa sürede bu çatı altında tekrar bir araya geliriz. Sempozyumumuza emeği geçen herkese, gönüllü çalışan öğrencilerimize ve personelimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

      Tıp Fakültesi Dekan Vek. Prof.Dr. Cemil Gürgün de Genel Cerrahi Anabilim Dalının, Türkiye’nin önde gelen referans merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

      EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisinde düzenlenen sempozyuma Dünya Endokrin Cerrahisi Derneği önceki dönem Başkanı, Atina Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dimitrios Linos da katıldı.

      Minimal İnvaziv Cerrahide Perioperatif Hasta Yönetiminin tartışıldığı sempozyumda; Endokrin, Üst Gastrointestinal Sistem, Hepatopankreatobilier Cerrahi,Obezite, Fıtık Peritoneal Maligniteler ve Minimal İnvaziv Cerrahi, Kolorektal Cerrahi alanlarında oturumlar düzenlendi. Laparoskopik Cerrahinin ileri uygulama teknikleri irdelenirken mide kanseri, böbrek üstü tümörleri, kasık ve göbek fıtığı problemleri ve obezite cerrahisi ayrıca laparoskopik cerrahide anestezi yöntemleri ele alındı.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ