Çerez Örnek
EÜ Tıp Fakültesi, her geçen gün başarı ivmesini yükseltiyor

Ege Üniversitesi’nin ilk iki fakültesinden biri olan Tıp Fakültesi, bundan 64 yıl önce 5 Kasım 1955 yılında eğitim ve öğretime başladı. Bugüne kadar 15 binin üzerinde tıp doktoru mezun veren ve birçok ilki dünyaya ve Türkiye’ye kazandıran EÜ Tıp Fakültesi, her geçen gün başarı ivmesini yükselterek, Türkiye’nin uluslararası alanda gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi; Tıp Fakültemiz başta olmak üzere bütün akademik birimlerini; kaliteli eğitim, nitelikli araştırma, en son teknoloji,  Ar-Ge ve inovasyon çerçevesinde yapılandırdığını rahatlıkla ifade edebilirim. Bu şekillenmenin en güzel örneklerini ve çıktılarını Tıp Fakültemizde görüyoruz. Yurt dışından, özellikle Avrupa ülkelerinden çok sayıda hasta, tedavi olmak üzere Tıp Fakültemiz Hastanesine geliyor. Güçlü alt yapısı, en iyi, en yüksek teknolojisi, pek çok branşta ilk ve öncü birimleri EÜ Tıp Fakültesini cazibe merkezi haline getiriyor. Tabiî ki bunların yanı sıra alanlarında en seçkin, en güvenilir hekimleri ve cerrahları ile uluslararası alanda kendini kanıtlamış olması da yurt dışından hastaların tercihinde etkili oluyor. Üniversitemizin marka değerine değer katan bu başarılara imza atan hekimlerimizi, cerrahlarımızı kutluyorum. Her zaman yanlarında olduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki süreçte hayata geçireceğimiz fiziki-bilişim altyapısı dönüşümü ve son teknolojik ekipman desteği ile tüm alanlarda öncü bir kurum olmaya devam edeceğiz. Her gün binlerce vatandaşımıza sağlık hizmeti veren hastanemizin daha verimli bir hale gelmesi için hocalarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnanıyorum ki Ege Üniversitesi markasının en önemli ayağını oluşturan Tıp Fakültesi,  sunduğu sağlık hizmetleriyle, donanımlı ve yetkin akademik kadrosuyla dünyada referans gösterilen akademik sağlık kurumlarından biri olacaktır” dedi.

  

“EÜ hekimleri dünyanın her yerinden davet alıyor”

Çocuk Hastanesi, Yetişkin Hastanesi ve Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde toplam 1809 adet yatağı ile Türkiye’de en çok yatağı bulunan hastane konumunda olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Bölgesi başta olmak üzere, ülkemize kaliteli sağlık hizmeti veriyor. Toplam 284 bin metrekare kapalı alanı ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, bugün İzmir’in Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en saygın eğitim ve sağlık kuruluşlarından birisi.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde; 43 anabilim dalında, 2018 yılında (acil servis hariç) günde ortalama 4 bin 366,  toplamda ise 807 bin 585 hastaya ayaktan sağlık hizmeti sundu. Ayrıca geçen yıl 119 bin104 hastaya cerrahi işlem yapan Egeli hekimler, sadece 2018 yılının ilk çeyreğinde 33bin 64 hastayı ameliyat ederek sağlığına kavuşturdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi robotik cerrahi konusunda da öncü konumda. Ege Bölgesinde robotik cerrahiye sahip olan tek üniversite hastanesi olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde robotik cerrahi kullanılarak 900’ü aşkın ameliyat gerçekleştirildi. 2017 yılında 268 bin 186 acil vakaya bakan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında (Acil Servis)  bu yılın ilk çeyreğinde 70 bin 623 acil hastaya müdahale edildi.

EÜ Tıp Fakültesi akademisyenleri, dünyanın önde gelen üniversitelerinden davet alarak geliştirdikleri yeni teknikleri ve cerrahi uygulamaları onlarla paylaşıyorlar. Tüm branşlarda organ nakli yapabilen tek merkez olarak hizmet veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, geçen yıl 181 organ nakli yapıldı.

EÜ Hastanesi, Türkiye’de en çok klinik araştırma yapılan dev bir sağlık kuruluşu. Tıp Fakültesi, sağlık alanında bir çok ülke ile protokol ve mutabakat anlaşmaları yapıyor. Uluslararası klinik araştırma merkezlerinden biri olan Tıp Fakültesi, Avrupa’nın ve dünyanın çeşitli ülkesinden gelen hekimlere eğitimler veriyor.

İlklerin ve Enlerin Fakültesi

YÖK nezdinde Üniversiteler arasında akademik performans bakımından alanında birinci sırada yer alan Ege Tıp, YÖK’ün QS sıralamasına göre ülkemizin dünya çapında gururu oldu. Fakülte, Tıp Eğitimleri Programı Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından 2023 yılına kadar ikinci defa akredite olarak hizmet kalitesini tescillendirdi. TUS sınavında EÜ Tıp Fakültesi öğrencileri, hep ilk 10 içerisinde yer alarak sağlık eğitiminde başarısını ülke sathına yaymış durumda.

Kurulduğu 1955 yılından bu güne kadar 141 tanesi Dünya’da  ilk olmak üzere toplam 826 ilk, Ege Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Bunlardan 240 ilk, EÜ Tıp Fakültesi tarafından bilime ve insanlığa kazandırıldı. EÜ Tıp Fakültesi, Son yıllarda gerçekleştirdiği akademik ve bilimsel çalışmalarla adını tıp dünyasına daha sık duyurmaya başladı.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ