Çerez Örnek
Ege Üniversitesi tıp alanında yerli ve milli ürün üretiminde emin adımlarla ilerliyor

Ege Üniversitesi(EÜ)’nden bilim insanlarının, dünyada halk sağlığını en çok tehdit eden enfeksiyonlara karşı tanı kiti, ilaç formülasyonu ve aşı geliştirilmesine yönelik araştırma projesi, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi’nde tıp ve mühendislik başta olmak üzere çeşitli alanlardan uzman araştırma ekibi, dünyada halk sağlığını en çok tehdit eden enfeksiyonlara karşı tanı kiti, ilaç formülasyonu ve aşı geliştirilmesine yönelik çalışma başlattı. Araştırma ekibinin, “Ülkemizde ve Dünyada Halk Sağlığını En Fazla Tehdit Eden HIV, HPV ve Influenza Kaynaklı Enfeksiyonlara Karşı Tanı Kitleri, İlaç Formülasyonları ve Aşı Geliştirilmesi” adını verdikleri araştırma programı, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı (1004) kapsamında 1’inci faz desteği almaya hak kazandı.

Araştırma ekibini başarısından dolayı kutlayan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Rektörlük görevinde doldurduğumuz bir yıllık süre boyunca akademisyenlerimizin projelerini görünür kıldık. Hâlihazırda TÜBİTAK’a en çok proje öneren ve projesi en fazla kabul gören üniversiteyiz. 2019 yılında araştırma üniversitesi olma hedefimiz var. Bu anlamda bu tür projeler bizim için oldukça önem arz ediyor. En önemli sağlık problemlerinden biri olan viral enfeksiyonlara yönelik hocalarımızın hazırladığı bu multidisipliner projenin; tıp, eczacılık ve biyomühendislik alanında önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Büyük önem verdiğimiz, tıp alanında yerli ve milli ürünler üretme yolculuğumuz emin adımlarla ilerliyor. Projede emeği geçen tüm hocalarımızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

EGE ÜNİVERSİTESİ REFERANS MERKEZİ OLACAK

Proje kapsamında özel sektörle işbirliği içinde olacaklarını kaydeden Prof. Dr. Budak, “Söz konusu destekle tıp, eczacılık ve biyomühendislik alanlarından akademisyenlerimizin bulunduğu proje ekibi ile 2’nci faz hazırlıkları tamamlanacak ve bu fazın sonunda desteklenmeye hak kazanan projeler 50 milyon TL’ye kadar TÜBİTAK desteği alabilecek. Ege Üniversitesinin öncelikli alanları ile de uyumlu olan proje sayesinde önümüzdeki 5 yıl içinde, üniversitemiz bu alanda dünyadaki referans merkezlerinden birisi haline geleceği öngörülüyor” dedi.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ