Çerez Örnek
Egeliler iş hayatına hazırlanacak

Ege Üniversitesi (EÜ) ile İzmir Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Egeli öğrenciler, üniversite sonrası iş hayatına hazırlanacak. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Protokolle öğrencilerimize iş gücü piyasası, kurum faaliyetleri ve iş arama becerileri gibi birçok alanda yardımcı olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Ege Üniversitesi ile İŞKUR arasında, “İŞKUR Üniversite İrtibat Noktası” ve “İş Kulübü İşbirliği Protokolü” imzalandı. Rektörlük binasındaki protokol imza törenine, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları, İŞKUR İzmir İl Müdür Vekili Ayla Bozkurt ile her iki kurumun ilgili çalışanları katıldı. Törende konuşan Rektör Budak, “Üniversitemiz bünyesinde oluşturulacak İŞKUR İrtibat Noktasında, İŞKUR’da görevli iş ve meslek danışmanları aracılığıyla öğrencilere iş gücü piyasası, kurum faaliyetleri, iş arama becerileri, işverenle mülakat görüşme teknikleri, özgeçmiş hazırlama gibi konularda bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulacak. Ayrıca öğrencilerimizin mesleki deneyimlerinin artırılmasına, teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine, kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz” dedi.

“Topluma hizmet noktasında proje üretiyoruz”

Ege Üniversitesi olarak, yalnızca kurum içi değil kurum dışına yönelik de projeler geliştirdiklerine dikkat çeken Rektör Budak, “Her zaman gurur duyduğumuz kaliteli bir akademik kadromuz var. Üniversitemizde üretilen bilimin toplumumuzun yararına kullanılması için önemli çalışmalar yapıyoruz. Topluma hizmet noktasında projeler üretiyor, bu projeleri uygulamaya geçiriyoruz. Başarı ve kariyer merkezimizle öğrencilerimizi iş hayatına hazırlamak için üniversite olarak elimizden geleni yapıyoruz. Ege Bölgesi’nin en köklü üniversitesi olarak ciddi bir akademik alt yapımız var. İŞKUR ile yapılan bu protokol, öğrencilerimiz açısından oldukça motive edici. Gençlerimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun” diye konuştu.

“Mezunların kariyer planlamaları iyi yapılmalı”

İŞKUR İl Müdür Vekili Ayla Bozkurt ise “Gençlerin İş gücü piyasasından daha etkin yer alabilmeleri için mezunların kariyer planlamalarını çok iyi yapmaları gerekiyor. İrtibat noktasında gençlerimize, mesleki eğitim, işbaşı eğitim kursları ve girişimcilik programları ile kurumumuzun aktif işgücü programları hakkında bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak. Gençlere iş ve meslek danışmanlarımızca gerekli destek sağlanacak. İş kulübümüz ile ise iş arama becerilerinin geliştirilmesi, kişilik envanteri, özgeçmiş hazırlama ve beden dili gibi eğitimler verilecektir” diye konuştu.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ