Çerez Örnek
EÜ sağlık alanında birçok akademik ve hizmet birimini bünyesinde bulunduruyor

Uluslararası alanda tanınırlığını her geçen gün artıran Ege Üniversitesi, dünya üniversitesi olma yolundaki altyapısını hazırlayacak olan araştırma, eğitim- öğretim ve sağlık hizmetlerinde kalitesini sürekli iyileştiriyor.

Sağlık alanında birçok akademik birimi bünyesinde bulunduran Ege Üniversitesi, 4 fakülte, 2 enstitü, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 14 uygulama ve araştırma merkezi ile yalnız kentin değil bölgenin  ihtiyaçlarına önemli ölçüde cevap veriyor. Sağlıkta lider ve marka üniversite olma hedefi ile Türkiye’nin her kentinden hastaları ağırlayan Ege Üniversitesi, adeta Türkiye’nin sağlık üssü niteliğini taşıyor.

Ege Üniversitesinin sağlık hizmeti veren kuruluşları olan Tıp Fakültesi Hastanesi ve Diş   Hekimliği Fakültesi toplumla buluşmanın en yoğun biçimde yaşandığı birimleri. Ayrıca sağlık sektörüne yönelik eğitim veren ve topluma yönelik hizmet üreten;  Eczacılık Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi ile Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü,  Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu,  Ödemiş Sağlık Yüksekokulu, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Aile Planlaması ve Kısırlık (İnfertilite) Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bağırsak Yetmezliği ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi, Beyin Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi,  Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağ. Uygulama ve Araştırma Merkezi, Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi, Engelli Çocuklar Rehab. ve Eğt. Parkı Uygulama ve Araştırma Merkezi, HIV / AIDS Uygulama ve Araştırma Merkezi,  İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kanserle Savaş Uygulama ve Araştırma Merkezi,  Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi, Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Zehirlenmeler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Kordon Kanı, Hücre-Doku Uygulama ve Araştırma Merkezi birimleri ile fark oluşturuyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin sağlık hizmeti veren kuruluşları olan Tıp Fakültesi Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi toplumla buluşmanın en yoğun biçimde yaşandığı birimleri. Her iki fakültemizde de hizmetlerin, büyük bir özveriyle sürdürülmeye çalışıldığını biliyorum. Üniversitemiz eczacılık, hemşirelik, sağlık bilimleri fakültelerimiz ile yüksekokul, meslek yüksekokulları, uygulama ve araştırma merkezleri paydaş sağlık kuruluşları ile el ele vererek hizmet ağını toplumun bütün kesimlerine yaymaya devam ediyor. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda yeni dönemde de önceliğimiz üniversitemizi uluslararası üstün nitelikte eğitim sunan, sağlık alanı başta olmak üzere her alanda bir çekim merkezi haline dönüştürmek olacaktır. Üniversitemizde görev yapan bilim insanları, gerçekleştirdikleri çalışmalarla çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ve cihazları tıp dünyasına kazandırıyor. Bunun yanında yaptıkları araştırmalar ve yayınlar ile ulusal ve uluslararası pek çok mecrada üniversitemizi başarıyla temsil ediyorlar. Tüm insanlığa fayda sağlayan, uluslararası arenada güçlü, bilimsel etkinlikleri ile adından söz ettiren, milli projelerde yer alan,  diğer üniversiteler ile iş birliği sağlayan, vizyon sahibi bir üniversite olarak, Ege Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’ye ışık saçmaya devam edeceğimize inanıyorum” diye konuştu.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ