Çerez Örnek
canlı destek
Egeli sosyal bilimciler, projeleri ile geleceğe ışık tutuyorlar

Ege Üniversitesinde; sosyal ve beşeri bilimler alanında çalışmalar yürüten akademisyenler, projeleri ile geleceğe ışık tutuyorlar. Ege Üniversitesinde oluşturulan bilim iklimi meyvelerini vermeye başladı. Temel bilimlerden sağlık bilimlerine, sosyal bilimlerden fen bilimlerine, eğitim bilimlerinden nükleer bilimlere, güneş enerjisinden ilaç bilimlerine,  spor bilimlerinden bilgisayar ve bilişim teknolojilerine pek çok alanda en gelişmiş bölümleri bünyesinde bulunduran Ege Üniversitesinde; son bir yıl içerinde 223 bilimsel proje, 168 ulusal ve uluslararası ödül,  3928 bilimsel yayın, 37 patent ve faydalı model gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Akademik Veri Yönetim Sisteminden alınan bilgilere göre Ege Üniversitesi; sosyal ve beşeri bilimler alanında yapılan “Bilimsel Yayınlar” kategorisinde önceki yıllara nazaran büyük bir ilerleme kaydetti. Edebiyat, İletişim, Spor Bilimleri ve Eğitim fakülteleri ile Sosyal Bilimler Enstitüsü akademisyenleri yaptıkları çalışmalarla büyük bir fark yarattı. Ayrıca, Nükleer Bilimler Enstitüsü ve Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü ile meslek yüksekokullarında da önemli bir ivme yakalandı.

Ege Üniversitesi’nin tüm akademik birimlerinde bilimin bir kültüre dönüşmesi için yoğun gayret gösteren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak,  yükseköğretim kurumları içinde bir zoru başararak, Ege Üniversitesi’nde bilim iklimini oluşturma adına önemli adımlar attı.

 

“Sürdürülebilir Örnek Bir Model Üniversite” iklimini sosyal kültür yaşamı haline getirmek için birçok uygulamaya öncü olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitelerin varlık nedeni bilim üretmek ve bilim insanları yetiştirmektir. Ege Üniversitesi, İzmir’imizle bütünleşmiş, adını kurulduğu bölgeden alan bir üniversitedir. İzmir’in ve Ege’nin dokusuna nüfuz ederek, toplumla iç içe olan bir yükseköğretim kurumudur. Üniversitemiz, bilgiyi, toplumumuzla buluşturan önemli bir konuma sahiptir. Ege Üniversitesinin eğitim alt yapısını güçlendirerek, eğitim kalitesini artırma ve toplumla buluşma noktasında büyük mesafe aldık. Bilim üreten bir üniversite iklimi oluşturduk. Bilimsel Araştırma Projeleri Desteklerini yeniden yapılandırarak çeşitlendirdik.  BAPSİS ve AVESİS’i devreye sokarak proje süreçlerini çok daha şeffaf ve hızlı bir hale getirerek, disiplinler arası bir network ağını da faaliyete geçirdik. Göreve geldiğimiz günden bu yana akademisyenlerin öncelikle talep ettikleri SPSS programını satın aldık. Akademik Teşvik ödemelerine ilişkin, başvuru, değerlendirme ve ilan süreçlerinin yürütüleceği, YÖKSİS ve AVESİS’le uyumlu “Akademik Teşvik Ödeneği Süreç Yönetim Sistemi”ni  hizmete açtık. Ege Üniversitesi Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Kriterleri Yönergesi’ni yenileyerek uygulamaya koyduk. Üniversitemiz, öğretim elemanı, öğrenci ve idari personelimizin yabancı dil eğitimini desteklemek amacıyla, 30 ayrı dil eğitimi içeren Rosetta Stone dil eğitim aracına abone olduk. Şimdi meyvelerini alma zamanı. Tıp, mühendislik ve temel bilimler alanında pek çok projeyi bilim dünyasına kazandıran üniversitemiz akademisyenleri, şimdi de sosyal ve beşeri bilimler alanında gerçekleştirdikleri projeler ile dikkat çekmeye devam ediyor. Sosyal ve beşeri bilimler alanında görev yapan akademisyenlerimiz yaptığı araştırmalarla ülkemizin ve bölgemizin geleceğine ışık tutuyorlar” dedi.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ