canlı destek

UKRAYNA DA EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİLERİN YATAY GEÇİŞ BAŞVURU SONUÇLARI VE KAYIT İŞLEMLERİ

Kayıt hakkı kazanan öğrenciler için tıklayınız.

 

  1. T.C. UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN KAYIT İŞLEMLERİ

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarından yapılan yatay geçiş başvurusu sonucunda kayıt hakkı kazanan T.C. uyruklu öğrencilerin kayıt işlemleri Üniversitemizin elektronik kayıt sistemi üzerinden aşağıda belirtilen tarihlerde yapılacaktır.

Asil Kayıt Tarihleri: 21-22 Nisan 2022

Yedek Kayıt Tarihleri: 25 Nisan 2022

E-Kayıt sistemine giriş için tıklayınız.

Kayıt Belgeleri

Kayıt sistemi Asil Kayıt hakkı kazanan öğrenciler için 21 Nisan 2022 tarihinde saat 08.00’de açılacak ve 22 Nisan 2022 tarihinde saat 17:00’de kapanacak, asil kayıtlardan sonra boş kontenjan olması durumunda yedekten kayıt hakkı kazanan öğrenciler için 25 Nisan 2022 tarihinde saat 08.00’de açılacak ve 17:00’de kapanacaktır. Yedekten kayıt hakkı kazanan öğrencilerin listesi ayrıca ilan edilecektir.

Adaylar E-Kayıt sistemine giriş için tıklayınız sayfasındaki “e-Devlet ile Giriş” sekmesinden e-Devlet Şifresi ile Üniversitemizin kayıt sistemine giriş yapıp kayıt için istenen ilgili belgeleri  sisteme ekleyerek “kaydı tamamla” butonuna basacaklardır.

Sisteme eklenen belgeler kayıt personeli tarafından kontrol edilecek ve uygun olmaması halinde açıklama yazılarak düzenlemeye verilecektir. Düzenlemeye verilen durumlarda adaylar kayıt tarihleri içerisinde ilk yüklediği belgeyi silerek yeni belgeyi istenilen şekilde  yüklemek suretiyle yeniden kaydı tamamla butonuna basacaklardır.

Yatay geçiş başvuru belgeleri eksik olan ve yukarıda belirtilen dilekçeyi kayıt sistemine yükleyen öğrencilerin kayıtları şartlı olarak yapılacak ve öğrenciler 15 Haziran 2022 tarihine kadar belgelerini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Kayıt-Kabul Hizmetleri Şube Müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Kendilerine verilen süre sonunda belgesini teslim etmeyenlerin şartlı kayıtları iptal edilecek ve söz konusu öğrencilere kayıt silme işlemi uygulanacaktır.

Ders Kaydı ve İntibak İşlemleri

 

Üniversitemize yerleşen ve kesin kayıt işlemini tamamlayan tüm öğrenciler ders kaydı ve intibak işlemleri ile ilgili Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri bürolarından bilgi alabileceklerdir.

 

  1. ULUSLARARASI (YABANCI UYRUKLU)  ÖĞRENCİLERİN KAYIT İŞLEMLERİ

 

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarından yapılan yatay geçiş başvurusu sonucunda kayıt hakkı kazanan uluslararası öğrenciler kayıt işlemlerini aşağıda belirtilen kayıt tarihlerinde iki şekilde gerçekleştirebilirler.

Asil Kayıt Tarihleri: 21-22 Nisan 2022

Yedek Kayıt Tarihleri: 25 Nisan 2022

Elektronik Posta Yolu İle Kayıt : Çeşitli nedenlerle Türkiye dışında bulunan öğrencilerimiz uluslararasiogrenci@mail.ege.edu.tr web adresine aşağıda belirtilen kayıt evraklarını pdf formatında mail atacaklardır. Adaylar, şartlı kayıtlarının alındığını belirten cevap mailinin ardından kayıt evraklarının orijinallerini kargo ile en geç 15 Haziran 2022 tarihi mesai bitimine kadar Başkanlığımızda (Ege Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Fen Fakültesi F Blok 35100 Kampüs/Bornova/İZMİR) olacak şekilde göndereceklerdir. Bu durumdaki adayların kayıtları evrakları ulaşıncaya kadar kesinleştirilmeyecektir. EVRAKLARINI SÜRESİ İÇİNDE GÖNDERMEYEN ADAYLARIN KAYITLARI SİLİNECEKTİR.

Yüz Yüze (Başkanlığımıza Gelerek) Kayıt: Öğrencilerimiz kayıt tarihlerinde aşağıdaki kayıt evraklarını Başkanlığmıza (Ege Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Fen Fakültesi F Blok Kampüs/Bornova/İZMİR) şahsen gelerek veya Türkiye’deki noterlerden yetki verecekleri kişi aracılığı ile kesin kayıt yaptırabilecektir.

KAYIT EVRAKLARI

- Lise Diploması ve lise transkripti (aslı)

-Lise Diploması ve lise transkriptinin onaylı Türkçe Çevirisi (Aday Türkiye’de ise; Türkiye’deki Noterler tarafından yapılan çevirisi, Aday Türkiye dışında ise; Türkiye’nin Dış Temsilciliklerince onaylanmış çevirisi)

- Lise Denklik Belgesi (aslı) (Aday Türkiye’de ise; Milli Eğitim Bakanlığı veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınacak, aday Türkiye dışında ise; bulunduğu ülkedeki T.C. Elçiliği/Konsolosluğundan alınacak)

- Pasaportun onaylı Türkçe çevirisi (Çeviri; Türkiye’de Noter tarafından, yurtdışında Türkiye’nin Dış Temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır ),

- Ukrayna’daki diploma programına kayıtlandığı uluslararası sınav (SAT1, ACT, Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası, Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB, Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis), İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) sonuç belgesi,

- Ukrayna'daki programa kayıt yapılan yıldaki söz konusu programın sıralama kuruluşları listesindeki sırasını gösteren belge,

- Ukrayna’da öğrenim gördüğüne dair kayıtlanma şekli ve sınıf bilgisinin yer aldığı öğrenci belgesi ile Türkçe çevirisi (Aday Türkiye’de ise; Türkiye’deki Noterler tarafından yapılan çevirisi, Aday Türkiye dışında ise; Türkiye’nin Dış Temsilciliklerince onaylanmış çevirisi)

- Kurumlarında uygulanmakta olan öğretim planının örneği ile Türkçe çevirisi Aday Türkiye’de ise; Türkiye’deki Noterler tarafından yapılan çevirisi, (Aday Türkiye dışında ise; Türkiye’nin Dış Temsilciliklerince onaylanmış çevirisi)  

- Kurumlarında uygulanmakta olan ders içeriklerinin tasdikli örneği ve bu belgenin Türkçe çevirisi (Aday Türkiye dışında ise; Türkiye’nin Dış Temsilciliklerince onaylanmış çevirisi)

- Adayın ayrılacağı Üniversite – Fakültesini tanıtan doküman (Türkçe veya İngilizce olabilir)

- Öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın ön lisans veya lisans diploma vermeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanındığına ilişkin belge,

- Tamamen yabancı dille eğitim yapan programlar ile zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı uygulanan programlara kayıtlanacak öğrenciler için n ÖSYM tarafından yapılan veya Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından uluslararası sınavlarla eşdeğerliliği kabul edilen ve Ege Üniversitesi Yabancı Dil Öğretimi Yönergesinin eşdeğerlik tablosunda belirtilen yabancı dil sınav belgesi,

- İkamet tezkeresi (Öğrenciler, ikamet tezkerelerini İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğünden kayıttan sonra alacak ve Üniversitemize bildirecektir)

- 3 Adet fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır)

- Uluslararası Öğrencilere ilişkin Dilekçe için tıklayınız.

Ders Kaydı ve İntibak İşlemleri

 

Üniversitemize yerleşen ve kesin kayıt işlemini tamamlayan tüm öğrenciler ders kaydı ve intibak işlemleri ile ilgili Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri bürolarından bilgi alabileceklerdir.

 


 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ