Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Single Sign-on (Tek şifre ile giriş) Çalışmaları Hakkında Bilgilendirme

Ege Üniversitesi Network Altyapı çalışmaları kapsamında yürütülen "Single Sign-on" (SSO = Tek şifre ile giriş) çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmış olup, kullanıcıların hesaplarını kontrol edebilmeleri için https://kimlik.ege.edu.tr adresinde kampüs içinde test kullanımına açılmıştır.

SSO kapsamında, tek şifre ile Üniversite genelinde kullanılan sistemlerin tümüne (Eduroam, Mail, EDYS, EBYS, Turkuaz masa vb..) kullanıcı yetkileri dahilinde, aynı ekrandan giriş imkanı sağlanmıştır. Bu amaçla, Akademik ve idari personel ad.soyad@ege.edu.tr şeklindeki e-posta adres bilgileri ile; diğer kullanıcılar @mail.ege.edu.tr şeklindeki e-posta adres bilgileri ile; öğrenciler ise öğrenci_no@ogrenci.ege.edu.tr şeklindeki e-posta adres bilgileri ile sisteme giriş yapabileceklerdir.

02.05.2018 tarihi itibariyle Üniversite genelinde kablolu/kablosuz Internet kullanımı ve kullanılan sistemlerin tümü SSO üzerinden giriş ile çalışmaya yöneltileceğinden, tüm kullanıcıların sistem üzerinde hesap bilgileri ile giriş yaparak çalışılabilirliğini kontrol etmeleri önem arz etmektedir.

E-posta/hesap bilgileri ile sisteme giriş yapamayan veya ilgili e-posta hesabı bulunmayan kullanıcıların, belirtilen tarihe kadar sso@mail.ege.edu.tr adresine veya Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na bilgi vererek kullanıcı hesaplarını çalışır hale getirmesi veya yeni hesap açtırması gerekmektedir.

Sistem geliştirme çalışmaları halen devam etmekte olup, görülen aksaklık ve/veya önerilerin belirtilen e-posta adresine iletilmesi çalışmaları daha iyi ve hızlı hale getirecektir.

Konunun tüm personele ve/veya öğrencilere duyurulması hususunda gereği önemle rica olunur.