Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Prof. Dr. Gürsan a TÜBİTAK bilim ödülü

 
 
 
Ege Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, öğretim üyesi Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan ,Sağlık Bilimleri alanında 2015 yılı TÜBİTAK Bilim ödülünün sahibi oldu.
TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2015 yılında 4 Bilim Ödülü, verilmesine karar verildi.
Prof. Dr. Gürsan, ödülünü düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın elinden aldı.
 
Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilmekte olan Bilim Ödülü için 2015 yılı ödül miktarı 50.000 TL, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor.
Bilim Ödülü sahiplerine ayrıca araştırma desteği de veriliyor.
 
BİLİM ÖDÜLÜ
Prof. Dr. K. Arzum ERDEM GÜRSAN
Sağlık Bilimleri
 
Anabilim Dalı: Kimya / Analitik Kimya
 Araştırma Alanları:  Manyetik partiküller, karbon nanotüpler, grafen ve türevleri, nanoçubuklar, nanokablolar, nanopartiküller (altın, gümüş gibi metal nanopartiküller ve kalay oksit, çinko oksit gibi metal oksit nanopartiküller), dendrimerler, iletken polimerler ve biyopolimerlere dayalı elektrokimyasal (biyo)sensör ve aptasensör teknolojilerinin geliştirilmesi, Nanomalzemelere dayalı yeni nesil biyosensör/ aptasensör teknolojilerinin ilaç-DNA etkileşimleri, aptamer-protein etkileşimleri, kalıtımsal ve bulaşıcı hastalıklara dayalı dizi seçimli nükleik asit (DNA, RNA) hibridizasyonunun elektrokimyasal algılanmasına yönelik uygulamaları,
Nükleik asitler, ilaç, protein, toksin ve bazı hastalıklara ait biyobelirteçlerin hızlı, seçimli ve duyarlı analizine yönelik "kullan-at" prensibi ile çalışan, tekli ve çoklu ölçüme dayalı elektrokimyasal yeni (biyo)sensör teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulamaları.
 
Görev Yeri: Ege Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Analitik Kimya Anabilim Dalı
 
Daha fazla bilgi için:  http://akademik.ege.edu.tr/?q=tr/bilgiler&id=2603 
 
http://www.arzumerdem.com