Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Dünyaca Ünlü Bilim İnsanları Ege’de


      Türkiye’de ilk defa tiroid hastalıklarının tedavisinde inovatif gelişmelerin ele alındığı  “Ege İnovasyon ve Tiroid Cerrahisi Çalıştayı” Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi’nde 9 Eylül 2017 Cumartesi günü  gerçekleştirildi.
      Açılışını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekim ve Dekan Vekili Prof. Dr. Cemil Gürgün’ün yaptığı çalıştay, EÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özer Makay başkanlığında düzenlendi.

    Canlı yayında ameliyat
      Dünya’da ve Türkiye’de birçok ilke imza atan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi,  Endokrin Cerrahisi Derneği iş birliği ile düzenlenen çalıştayda;  hem endoskopik hem robot eşliğinde yapılan kapalı tiroid ameliyatları tüm teknik ayrıntıları ile ele alındı.  Ayrıca çalıştayda,  Doç Dr. Özer Makay  ve ekibi tarafından  Ege Üniversitesi Ameliyathanesinde yapılan  ağız yoluyla dudak içi kapalı tiroid ameliyatının  görüntüleri   canlı olarak yayınlandı.  Washington’da yapılacak olan toplantı yerine Ege Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştaya katılmayı tercih eden, dünyaca ünlü ve alanında öncü bilim insanlarından Prof. Dr. Gianlorenzo Dionigi, ‘’ Endoskopik  Tiroidektomide Sinir Mönitörizasyonu’’ başlıklı sunumu yaparken  Prof. Dr. Hoon Yub Kim ‘’Ağız Yoluyla Dudak İçi Robotik Tiroidektomi’’ başlıklı sunumu,  Op. Dr. Angkoon Anuwong ise ‘’Ağız Yoluyla Dudak İçi Endoskopik Tiroidektomi’’ başlıklı sunum gerçekleştirdi.
      Azerbaycan ve Gürcistan’dan bilim insanlarının katıldığı  çalıştayda;  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Özer Makay ‘’ Endoskopik Tiroidektomi Nerden Nereye”, Op. Dr. Murat Özdemir ise ‘’Endoskopik BABA Tiroidektomi’’ konulu sunumlarıyla alanlarındaki çalışmaları katılımcılarla aktardı.
   Dünyaca ünlü  ve alanında öncü bilim insanları deneyimlerini aktardı
      Uluslararası İntroperatif Sinir Monitörizasyonu Çalışma Grubu yöneticilerinden olan Prof.Dr. Gianlorenzo Dionigi, yaklaşık 6 bin intraoperatif sinir monitörizasyonu deneyimine sahip. Dionigi, İtalya’da izsiz tiroid ameliyatı programını başlatan kişi olarak biliniyor. Prof.Dr. Hoon Yub Kim, ağız içerisinden robotik tiroid ameliyatını dünyada ilk defa uygulayarak, inovatif yöntem üzerine eğitimler veriyor. Op. Dr. Angkoon Anuwong ise izsiz tiroid ve paratiroid ameliyatları alanında öncü. Bugüne kadar 600’den fazla vaka ile izsiz tiroid ameliyatı alanında dünyanın en büyük serisine sahip kişi.