Çerez Örnek

Barınma

ÖĞRENCİ KÖYÜ

 

Ege Üniversitesi öğrencilerinin barınma gereksinimini karşılamak üzere 2006-2007 eğitim - öğretim yılında faaliyete geçen Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, 12 blok ile 1.708 öğrenciye barınma olanağı sunmaktadır.

 

Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş olan Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, 15 m2 tek ve çift kişilik oda alternatifleri ile üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sağlıklı ve çağdaş bir ortam sunmaktadır.

 

Banyo ve tuvaletlerin yanı sıra odalarda; bazalı yatak, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık, ayakkabılık gibi temel mobilyalar ile birlikte telefon, buzdolabı, merkezi sistem televizyon yayını ve Ege Üniversitesi ağ politikalarına bağlı olarak belirlenen internet ağ erişimi standart olarak yer almaktadır.

 

Her blokta mutfak, ütü, dinlenme ve çalışma odaları ile iki blokta genel çamaşır odası bulunmaktadır. Çamaşırhanelerde bulunan ortak kullanımlı çamaşır yıkama ve kurutma makineleri öğrencilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca tüm öğrencilerimizin ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte bir bavul odası, Öğrenci Köyü bünyesinde yer almaktadır. Merkezi sistemli doğalgaz ile ısınan bloklarda 24 saat kesintisiz sıcak su mevcuttur.

 

Öğrenci Köyü’nde ayrıca elektrik, elektronik, tesisat gibi teknik konularda gerekebilecek her türlü müdahaleyi yapabilecek düzeyde ekipler bulunmaktadır. Odaların temizlik hizmeti ise temizlik personeli tarafından, ortak alanlar her gün, odalar haftada bir olmak üzere sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılmaktadır.

 

Öğrenci Köyü’nün güvenliği 24 saat boyunca; blok girişlerinde, dış alan ve ortak mekânlarda bulunan kamera sistemleri ve güvenlik görevlilerince sağlanmaktadır.

 

Öğrenci Köyü’nde yeşil alanlar, pergolalar, mini amfitiyatro, satranç alanı, koşu parkuru, futbol, basketbol, voleybol sahaları ve tenis kortu mevcuttur. Ek olarak, 2011-2012 akademik yılında müzik odası yeniden düzenlenerek öğrencilerimizin kullanımına açılmıştır. Öğrenci Köyü’nde kalan öğrencilerin bisikletlerini ve arabalarını bırakabilecekleri bisiklet ve araç park yerleri mevcuttur.

 

Ayrıca Öğrenci Köyü’ne 100 metre mesafede Ege Üniversitesine ait kapalı alan spor kompleksi, açık ve kapalı tenis kortları ile 200 metre mesafede iki alışveriş merkezi bulunmaktadır.

 

Öğrenci Köyü, Ege Üniversitesi Hastanesine yaklaşık 500 metre, Ege Üniversitesi kampüsü merkezine bir kilometre, Bornova ilçe merkezine iki kilometre ve havalimanına 20 kilometre mesafelik konumuyla öğrencilere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

 

Ege Üniversitesine kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrenciler, kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra Öğrenci Köyü’ne başvuruda bulunabilmektedir. Öğrenci Köyü’ne kayıt hakkı kazanan öğrenciler www. ogrencikoyu.ege.edu.tr web adresinden duyurulmaktadır.

 

Ayrıntılı bilgi için; Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü

372 Sk. No:18 Kazım Dirik Mah. Ağaçlı Yol Bornova - İZMİR (IKEA yanı, EÜ Hastanesi arkası)

Tel : 0 (232) 342 42 82

Faks: 0 (232) 342 77 30

E-Posta: ogrencikoyu@mail.ege.edu.tr

 

KREDİ VE YURTLAR KURUMU YURTLARI

Kampüsümüz içerisinde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kız yurdu, 350 dönümlük alanda kurulmuş olup 3.806 kız öğrencinin barındığı,13 bloktan oluşmaktadır. Bu yurtlara başvurmanın ön koşulu; üniversite öğrencisi olmak ve tercih formundaki “yurt istiyor musunuz?” bölümünü onaylamaktır.

Yurtta; çalışma salonları, kütüphane, oyun ve TV salonu, özel çamaşır yıkama ve ütü bölümü, kantin ve kafeler, kuaför, üç basketbol ve iki voleybol sahası bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için;

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu

Tel : 0 (232) 388 10 83

Web : www.kyk.gov.tr

 

Öğrencilerimiz, Ege Üniversitesi kampüsünde bulunan Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü’nde veya Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtta konaklayabilecekleri gibi Bornova ve çevresindeki vakıf yurtları ve özel yurtlarda da kalabilir ya da ev kiralayabilirler.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ