Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

4. Uluslararası Deri Mühendisliği Kongresi

 

Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen “Deri Endüstrisi İçin Yeni Yaklaşımlar” konulu 4. Uluslararası Deri Mühendisliği Kongresi Kaya Termal Otel’de başladı.

Kongre açılış töreninde konuşma yapan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türk deri ve deri ürünleri sanayisinin istihdam kapasitesi ve ülke ihracatındaki payı ile her zaman önemli sektörlerden biri olduğunu hatırlattı ve “Tüm dünyada yoğun bir rekabet ortamının yaşanmasına neden olan küreselleşme olgusu dikkate alındığında, bilimsel olarak teknik ve teknolojik yeniliklerle sektörün desteklenmesi sürdürülebilirlik açısından önem taşımaktadır” dedi.

Ege Üniversitesi’nin deri ve deri ürünleri sektörüne yönelik olarak Türkiye’deki ihtisaslaşmış tek üniversite, Deri Mühendisliği Bölümünün ise Türkiye’de bu alanda eğitim veren tek kurum olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Bölüm, her geçen gün geliştirmeye çalıştığı fiziksel imkanları ile yüksek kalitede ulusal ve uluslararası projeler yapmaktadır. Bu açıdan da Üniversitemizin Deri Mühendisliği Bölümü önemli görev ve sorumluluklar üstlenmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Çevre ve insan sağlığına duyarlı yeni üretim ve ürünlerin geliştirilmesi olgusunun ortak paylaşımlar ile çözümü aranacak küresel bir sorun olduğunun altını çizen Prof. Dr. Budak, “Bu sorunların bilimsel platformlarda tartışılması ve çözüm önerilerinin getirilmesi, Türk ve Dünya deri sektörünün geleceği açısından büyük önem taşımaktadır” diyerek kongrenin önemine değindi.