Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Ege Üniversitesinde akciğer kanseri tanı ve tedavisinde kullanılabilecek prototip ürün geliştirildi

 

Ege Üniversitesi bu kez de akciğer kanseri tanı ve tedavisinde kullanılması amacı ile geliştirilen prototip ürün ile bir ilke imza attı. Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesinden farklı bilim dallarında görevli bilim insanlarından oluşan araştırma ekibinin Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. İskender İnce yürütücülüğünde iki yıl süren TÜBİTAK (113S922) projesi kapsamında geliştirilen prototip ürün, akciğer kanseri tanı ve tedavisini yeni bir boyuta taşıyacak. Çörekotu bitkisinin tohumlarının içeriğinde yer alan timokinon adlı biyoaktif maddeden yararlanılarak geliştirilen prototip ürüne “TQGMNP” adı verildi.

Son dönemde görülme sıklığında önemli artış gözlemlenen kanser tedavisinde cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapi tek başına ve kombine halde kullanılıyor. Geliştirilen prototip ürünün, kemoterapi amacıyla kullanılan ilaçlardan dolayı yan etki yaşama olasılığı olan hastaların sorunlarını ortadan kaldıracak kapasitede olması bekleniyor.

Dr. İskender İnce, kemoterapide kullanılan klasik ilaçların, kanserli hücreler yanında sağlıklı hücrelere de zarar verebildiğini, verilen zararın yaşanan en önemli olumsuzluklardan birisi olduğunu söyledi. Geliştirilen prototip ürünün bu sorunun çözümünde önemli rol oynamasını beklediklerini ifade eden Dr. İnce, TQGMNP hakkında şu bilgileri verdi: “Geliştirilen bu nanopartikülü deneysel olarak oluşturulan akciğer kanseri modelleri üzerinde kanserli hücrelere hedefli olarak gönderebildik. Geliştirilen molekül kanser hücrelerine büyük oranda bağlanarak Truva atı gibi kanser hücresine girdi, hücre içinde timokinon serbest kaldı ve kanserli hücrelere zarar verdi. Uygulama sırasında TQGMNP normal sağlıklı hücrelere çok düşük oranda bağlandı bu sayede sağlıklı hücreleri korunabildi. TQGMNP’yi deney hayvanları üzerinde oluşturulan deneysel akciğer kanseri modellerinde damar ve solunum (inhalasyon) yoluyla uygulama sonrası da tümör hücrelerini yaklaşık 1 aylık bir süre içinde tamamıyla tedavi etmeyi başardık.”

Değişik kanserlerin teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek olan TQGMNP adı verile nanopartikülün ilk kez geliştirildiğini, orijinal olduğunu ve patent başvurusunun yapıldığını dile getiren Dr. İnce, Türk Patent Enstitüsünden ilk raporların olumlu geldiğini belirterek patent sürecinin devam ettiğini söyledi.