Çerez Örnek
canlı destek

Yaşayan Üniversite

Öğrencilere etkin olarak çalışabilecekleri ortamlar yaratan, ilgi alanlarına uygun sanat tarihinden fotoğrafa, bisikletten Amerikan futboluna geniş bir yelpazede 61 öğrenci topluluğu ile aktif kampüs yaşamı

Geleneksel etkinlikler arasında 39 yıldır düzenlenen Bahar Şenlikleri, Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, Cumhuriyet ve Atatürk Günleri, Kitap Günleri, açık ve kapalı alan etkinlikleri yıl boyunca hareketli bir kampüs yaşamı  

Çok sayıda bilimsel ve sosyal toplantıların yapıldığı kültür merkezleri, konferans salonları ve 20’den fazla sergi alanı

Spora Verilen Önem

Ege Üniversitesi bünyesinde pek çok açık ve kapalı spor tesisi bulunmaktadır. Spor tesislerinde öğretim dönemleri boyunca öğrenciler için basketbol, voleybol, futbol ve salon futbolu branşlarında fakülte/yüksekokul spor takımları arasında çeşitli kategorilerde spor müsabakaları düzenlenmektedir. Bu üniversite içi müsabakalara katılan fakülte/yüksekokul takımlarına spor tesislerinde antrenman olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz spor tesislerimizden bireysel kullanıma açık olanlardan da spor yapmak için faydalanabilmektedirler.

Tesislerimiz;

• Büyük Spor Salonu (Merkez Kütüphane karşısı)

• 20 Mayıs Spor Tesisleri

• 50. Yıl Spor Salonu

• Küçük Spor Salonu (Yeşil Köşk karşısı)

• Prof. Dr. Sermed AKGÜN Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu

• Açık ve kapalı yeni tenis kortları (50. Yıl Spor Salonu yanı)

• Mazhar Zorlu Sentetik Futbol Antrenman Sahası

• Açık koşu parkurları ve çok sayıda açık basketbol ve voleybol sahaları

• Öğrenci Köyü spor alanı (basketbol, futbol, voleybol ve tenis)

Üniversitemiz bünyesindeki spor tesislerimizin çoğu öğrencilerimizin bireysel kullanımına açık olup, bir kısmı yalnızca fakülte/yüksekokul ders ve antrenmanlarına özel hizmet sunmaktadır.

Bireysel kullanıma açık spor tesislerinin bazılarında üyelik ve/veya tek seferlik giriş sistemi uygulanırken, bazı tesislerimiz ücretsiz olarak kullanıma açıktır.

 

Sosyal Tesisler

Çok yönlü ve çağdaş nesiller yetiştirmek amacı ile sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesine büyük önem veren üniversitemizde;

* 750 seyirci kapasiteli Prof. Dr. Yusuf VARDAR MÖTBE Kültür Merkezi,
* 306 seyirci kapasiteli Kültür – Sanat Evi,
* Ortalama 300 izleyici kapasiteli sekiz konferans, seminer, kongre ve tiyatro salonu,
* 652 ve 624 izleyici kapasiteli iki büyük salon, 340 seyircilik tiyatro salonu, 45’er kişilik dört seminer odası, 800 seyircilik sergi salonu ile kent merkezindeki Atatürk Kültür Merkezi,

* 3.000 kişilik Tören – Şölen Alanı,

* 1.000 kişilik 55 Ege Tören Şölen Alanı,

* Ege Üniversitesi mensuplarına hizmet veren EÜ Lokal’i,        

* 71 oda ve 122 yatak kapasiteli, 130 kişilik yemek salonuna sahip, diğer illerden ve yurt dışından gelen öğretim elemanları, öğrenci ve misafirlerin konaklamasına imkan veren öğrenci uygulamalı Konuk Evi bulunmaktadır.

 

Yaz Kampı – Çeşme Eğitim ve Dinlenme Tesisleri

Başlık Yaz Kampı olarak değiştirilip metin aşağıdaki gibi güncellenecektir.

Yıl boyu çalışan öğrencilerin tatil yapmalarına imkan veren ve Özdere’de bulunan Ege Üniversitesi Öğrenci Kampı’ndan, yaz boyunca, yaklaşık 2.000 öğrenci yararlanmaktadır. 

 

Öğrenci Konseyi

Ege Üniversitesi Öğrenci Konseyi, öğrencilerle okul yönetimi arasındaki bağı kurarak, öğrencilerin demokratik şekilde okul yönetimine katılmasını sağlar. Bu katılım ile öğrencilerin görüş ve önerilerinin üniversite yönetimiyle paylaşılması sağlanır.

Öğrenci Konseyi; öncelikle sınıflarda, daha sonra da bölüm ve fakültelerde/yüksekokullarda öğrenciler tarafından seçilen temsilciler tarafından oluşturulur. Fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitü temsilcilerinden oluşan konsey kendi arasında da seçim yaparak iş bölümü yapar, yönetim kurulunu ve üyelerinin görevlerini belirler. Bölüm ve fakülte temsilcileri, bölüm ve fakülte toplantılarına katılma hakkına sahiptir. Öğrenci Konseyi başkanının atadığı Konseyin de uygun gördüğü konsey üyeleri düzenli olarak komisyon toplantılarına katılır.

Öğrenci Konseyi, toplantı katılımlarının yanı sıra farklı konularla ilgili çalışma gruplarına (eğitim, iletişim, topluluk, dış ilişkiler gibi) sahiptir. Çalışma gruplarının görevi, ilgili oldukları konu ile alakalı sorunları takip etmek ve çözüm üretmektir.

Konsey, ayrıca öğrencilerin istekleri doğrultusunda çeşitli etkinlikler de düzenlemektedir.

 

Ayrıntılı bilgi için;

Ege Üniversitesi Öğrenci Konseyi

Tel    : 0 (232) 311 36 29

E-posta      : ogrencikonseyiege@gmail.com

Facebook :http://fb.com/EgeUniOgrenciKonseyi

Twitter :http://twitter.com/ogrencikonseyeu

Web     : http://www.ogrencikonseyi.ege.edu.tr


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ