Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Mehmetçiğin kıyafet ve teçhizat analizleri Ege Üniversitesi’nde yapılıyor

 

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve güvenlik güçlerinin kullandıkları kıyafet ve teçhizatların analizleri; Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi (EÜ - TEKAUM) tarafından yapılıyor.

Mehmetçiğin can güvenliğini sağlayacak çelik yelek, çelik miğfer, gözlük ve kalkan gibi koruyucuların yanı sıra güvenlik güçlerinin olumsuz hava şartlarından en az oranda etkilenmelerini sağlamak için özel koruyucu giysiler ve barınma çadırları, koruyucu örtüler, uyku tulumlarının testleri de merkezde yapılıyor.

“Tek bir amacımız var: Mehmetçiğimizin her türlü olumsuzluğa karşı korunmasını sağlamak’’

 

TEKAUM’u ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, merkezin tam donanımlı laboratuvarlarında incelemelerde bulundu.  

 

 

Merkezin çalışmalarını değerlendiren Rektör Prof. Dr. Budak,  “Askerlerimizin, polislerimizin, güvenlik korucularımızın her türlü iklim koşullarına ve her türlü askeri mühimmata karşı korunmalarının sağlanmasında Ege Üniversitemiz olağanüstü bir çaba içerisinde. Bu konuda tek bir amacımız var o da; vatan müdafaası için seve seve canını vermeye hazır olan Mehmetçiğimizi her türlü olumsuzluğa karşı korumak. Devletimizden konu ile ilgili alt yapı desteği aldığımız taktirde, üniversitemizin bu alanda çok daha büyük atılımlar yapacağını ve bu konuda güvenlik güçlerimize daha fazla destek vereceğini düşünüyorum” dedi.  

 

Mehmetçiğe Ege’den bilimsel destek

Ege Üniversitesi olarak Türk Ordusuna ve Mehmetçiğe her zaman destek olduklarının vurgulayan Prof. Dr. Budak “Mehmetçiğin, Emniyet Teşkilatımızın gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ülkemizin güvenliğini sağlamak adına nasıl bir ruh halinde mücadele ettiklerini şu laboratuvarda elbiseleri test ederken bile hissediyoruz. Ege Üniversitesi olarak Zeytin Dalı Operasyonu’na verdiğimizi destek kararını, senatomuzdan oy birliğiyle aldık. İzmir’deki tüm üniversiteler olarak da bu desteğimizi ayrıca ifade ettik. Buradan Afrin’de mücadele eden askerlerimizin yanında olduğumuzu vurguluyor, yaptığımız bilimsel çalışmalarla ordumuzu her zaman desteklediğimizi bir kez daha göstermek istiyoruz” diye konuştu.   

 

Tescilli ve akredite merkez

Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi, Ege Üniversitesi’nin Türk Patent Enstitüsü’nden tescilli bir markası olarak çalışmalarını sürdürüyor. İlgili kuruluşlardan akredite belgesine de sahip olan merkez aynı zamanda Savunma Sanayi Müsteşarlığı Portalı üyesi ve Stratejik Araştırma Merkezi konumunda bulunuyor.

 

           Merkezde yapılan testler

         Merkezde güvenlik görevlilerinin bulundukları kuvvetlere uygun, renk ve özelliklerde iç ve dış giysilerinin lif, iplik, kumaş ve konfeksiyon özelliklerinin incelenerek performans ve konfor özellikleri değerlendiriliyor. Bu çalışmalar ile güvenlik görevlilerinin görevlerini tam anlamı ile yapabilmelerine destek veriliyor.

 

        Özel koruyucu giysiler ve barınma çadırları test ediliyor

Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan güvenlik personelinin kullandığı kıyafet ve teçhizatların; fiziksel, kimyasal tekstil muayeneleri, yıkama, nano teknolojik işlemleri EGE TEKAUM’un bünyesinde bulunan tam donanımlı laboratuvarlarda yapılıyor. Merkezin balistik laboratuvarında yapılan analizler, testler, araştırmalar ile teçhizatın zorlu koşullara uygunluğu test ediliyor.

 

 

Çelik yelek, çelik miğfer, gözlük ve kalkan gibi koruyucuların da testleri yapılıyor.

Merkez bünyesinde güvenlik güçlerinin savaş ortamında her türlü mermiye, şarapnale ve patlayıcılara karşı korunmaları ve can güvenliklerinin korunmasına yönelik de önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu amaçla çelik yelek, çelik miğfer, gözlük ve kalkan gibi koruyucular merkezin balistik laboratuvarında test ediliyor.