Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Sn. Faruk Özlü Ege Üniversitesinde

 

         İzmir’de bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, programının ikinci gününün büyük bölümünü Ege Üniversitesine ayırdı.

 

 

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret eden Bakan Özlü, daha sonra EÜ Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE- Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda Ege Üniversitesi akademisyenleri ile  bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Akademisyenlerimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimizden oluşan 85 bin kişilik Ege Üniversitesi ailesi olarak,  büyük bir heyecan ve coşku içeresindeyiz. Böyle bir günü yaşamamıza vesile olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür ediyorum. Ege Bölgesi’nin incisi güzel İzmirimize ve bölgenin en köklü üniversitesi olan Ege Üniversitemize hoş geldiniz. Ege Üniversitesi,  bölgemizin; sanayi, ticaret, sağlık, sosyal ve kültürel anlamda gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra 62 yıllık köklü tarihiyle kendi içinden başka üniversitelerin de doğmasına vesile olmuştur. Ege Üniversitesi bölgeye; eğitim-öğretim, bilimsel çalışmalar ve araştırmalar konusunda ciddi hizmetler vermektedir” dedi.

 

Hedefimiz: ‘Araştırma Üniversitesi’ olmak”

Bilim, sanayi ve teknoloji üretme konusunda güçlü yönlere sahip bir üniversite olarak, 2019 yılındaki hedeflerinin, araştırma üniversiteleri arasında yer almak olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesi’nin TÜBİTAK’a en fazla proje teklif etmede ilk, en fazla proje almada ikinci üniversite olduğunu söyledi.

Yüzde 98 doluluk oranına sahip 2,5 yıllık Teknopark’ın genişletilmesi gerektiğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemizin ilk fakültelerinden biri olan Fen Fakültemizi ziyaret eden ilk bakanımız, bizim açımızdan bugün bir tarihe imza atmaktadır. Ülkemizin uluslararası yarışta ayakta kalabilmesini sağlayacak ve katma değerli ürün üretmeyi sağlayacak temel bilimlere önem vererek, fakültemizde incelemelerde bulunduğunuz için bir öğretim üyesi olarak size teşekkür ediyorum. Sizlerden aldığımız bu motivasyonla Ege Üniversitesi olarak Bakanlığımızla iş birliği içerisinde ülkemize ve bölgemize hizmet etmeye gönüllüyüz” diye konuştu.

 “Türkiye’yi bilim merkezi yapmak istiyoruz”

Temel bilimler konusunda neler yapılabileceğini görüşmek ve Türkiye’yi bilim merkezi haline getirmek istediklerini söyleyen Bakan Dr. Özlü ise; “Değerli Rektörümüz Ankara’ya geldiğinde temel bilimler konusunda Türkiye’nin eksiklikleri olduğunu özellikle temel bilimleri öğrencilerin neden seçmesi gerektiğini ve sonrasında nerede istihdam etmemiz gerektiğiyle ilgili sıkıntılar olduğunu söylemiştim. Değerli Rektörümüz de bu konuyla ilgili bir çalışma yapacağını söyledi ve kısa zamanda bu çalışmayı bitirdi. Biz Türkiye’nin bir bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi olmasını arzu ediyoruz. Bütün politikalarımızı da bu yönde modelledik. Hedeflerimizin tamamı aslında temelde üniversitelerimize dayanıyor” dedi.

“Bilgi üretmeliyiz”

Bilginin üretilmediği yerde teknolojinin de üretilemeyeceğine dikkat çeken Bakan Özlü, “Teknoloji transferi bir noktaya kadar mümkündür. Bir noktadan sonra teknoloji üretilir. Bunun için ancak bilgi üreten üniversitelerle ulaşabiliriz. Dolayısıyla üniversitelerle birlikte çalışmayı çok önemsiyoruz. Bütün faaliyetlerimizi üniversitelerimizle birlikte yürütmeye gayret gösteriyoruz. Ege Üniversitesi 1955 yılında kuruldu, belki o yıllarda Türkiye’deki üniversite sayısı 4’ü 5’i geçmezdi. Köklü bir üniversite olan Ege Üniversitesi’nden doğan üniversitelerimiz var. Balıkesir’den Manisa’ya kadar birçok üniversite Ege Üniversitesi’nde doğdu. Üniversitelerimizle temel bilimlerden başlayarak teknoloji üreten bir Türkiye olma hedefine kilitlendik ve bu hedefe sizlerle ilerleyeceğiz. Fen fakültesinde temel bilimler konusunda öğretim üyelerimizin görüşlerini alıp onları dinlemek, Türkiye’nin iyi matematik, fizik ve kimyacıları olması yönünde devletin neler yapabileceğini istişare etmek istiyoruz. Böyle bir toplulukla istişare etmek ve bu çerçevede kendi fikirlerimizi revize ederek çalışmak bizim ana prensiplerimizdendir” diye konuştu.

“Türkiye’nin teknoloji üssü İzmir olsun istiyoruz”

İzmir’in, Türkiye’nin teknoloji üssü olmasını istediklerini ve bunun için de önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Bakan Dr. Özlü, “Teknoloji üssü İzmir adıyla bir proje yürütüyoruz. Bu projeye değerli öğretim üyelerimizden katkı bekliyoruz. Ben bugün köklü bir üniversitede olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Sizlerden alacağımız fikirlerle düşüncelerimizi daha da olgunlaştıracağız” dedi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Dekanlarının yaptıkları sunumun ardından Bakan Özlü ve Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Egeli akademisyenlerin sorularını cevapladı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi 2’inci Teknoparkının yapılması için Bakan Özlü’den destek sözü aldı.