Çerez Örnek
canlı destek

İzmir ve Ege Üniversitesi

Uluslararası İşbirlikleri

Erken Bronz Çağına kadar uzanan ve sayısız uygarlığın geçişine tanıklık etmiş 8.500 yıllık bir tarihe sahip olan İzmir, sağladığı tüm sosyal ve kültürel olanakların yanında, diğer büyükşehirlere göre ulaşım, barınma, iklim ve ucuzluk gibi önemli avantajlara sahiptir.

İzmir in ve Ege Bölgesi nin ilk üniversitesi olan Ege Üniversitesi ise bir kampüs üniversitesinin tüm üstünlüklerini bir arada sunmaktadır.
Ege Üniversitesi, 1955 yılında Türkiye nin dördüncü üniversitesi olarak İzmir in Bornova ilçesinde 3.450 dekarlık bir alanda kurulmuştur. Türkiyenin ve özellikle Ege Bölgesinin eğitilmiş insan gücü gereksinimini karşılamanın yanında, bölgenin; sanayi, ticaret, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimine, 1982 yılına kadar tek üniversite olarak katkıda bulunmuştur. 1982 yılında, bünyesinden Dokuz Eylül Üniversitesi ni oluşturmuş, sonraki yıllarda Ege Bölgesi ndeki tüm üniversitelerin kurulmasında ve gelişmesinde önemli roller oynamış, nihayet, İzmirdeki iki vakıf üniversitesinin garantörlüğünü üstlenerek, kurulmalarına olanak sağlamıştır. Günümüzde Ege Üniversitesi, Bölgenin ilk üniversitesi olma sorumluğunun bilinciyle İzmir ve Bölge üniversitelerinin farklı alanlardaki işbirliği platformlarına önderlik etmektedir.
55 yıllık köklü geçmişinde ülkeyi geleceğe taşıyacak 220.000den fazla nitelikli mezun vermiştir.

 

Ege Üniversitesi, Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi (CWUR) tarafından hazırlanan  “En İyi 1000 Üniversite” listesine Türk Üniversiteleri arasında 4’üncü,  Leiden Üniversitesi CWTS  Sıralaması’nda ise 3’üncü sırada yer almıştır. Dünya üniversiteleri arasında sıralama yapan 11 kuruluşun verilerinin baz alındığı rapora göre Ege Üniversitesi; URAP, WEBO METRICS, SCIMAGO, USNEWS, LEIDEN, NTU ve CWUR gibi sıralama kuruluşlarının değerlendirme raporlarında yer alırken, dünya bilim alanı sıralamalarında 10’dan fazla yer alan on üniversiteden biridir.

 

Ege Üniversitesine bağlı 15 Fakülte, 9 Enstitü, 5 Yüksekokul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 10 Meslek Yüksekokulu, 6 Rektörlüğe Bağlı Bölüm ve 35 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, toplam 27.195 dekarlık alana sahiptir. Ege Üniversitesi; en son teknoloji ile donatılmış modern kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve öğrenci köyü ile d kişilik bir kampüs kenttir.
Kampüs içinde kongre, seminer, kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Prof. Dr. Yusuf Vardar – MÖTBE - Kültür Merkezi ve kampüs dışında, İzmir kent merkezinde (Konak) Atatürk Kültür Merkezi, Menemen ve Mordoğan da Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ da Rasathanesi, Urla da ve Tuzla da su ürünleri tesisleri, Özdere ve Çeşme de eğitim ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ