Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

İnternet Ağ Altyapısı

Ege Üniversitesi, bilgisayar altyapısı bakımından uzun yıllardan beri yeni teknolojileri uygulamakta öncü olmuştur. Ege Üniversitesi kampüs ağı gigabit ethernet teknolojisi ile bağlıdır 11000 i aşkın bilgisayarı barındıran bu ağda, bilgi teknolojilerini kullanan birçok uygulama bulunmaktadır.
Kampüs ağ yönetimi ve verilen servisler hakkında detaylı bilgi için http://internet.ege.edu.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Kampüs alt ağ yapısı, kampüs kullanıcılarının çeşitli bilgi sistemlerine ve internete ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sistemlerden başlıcaları aşağıdaki gibidir:

Kullanıcılarımızı internet üzerinden gelen saldırılardan korumak için Güvenlik duvarı, Saldırı Tespit ve Email Antirivüs/AntiSpam engelleme sistemleri kullanılmaktadır.

Kullanıcılarımızın uyması gereken güvenlik ve kullanım politikalarına https://bidb.ege.edu.tr/d-103/kullanim_politikasi.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Akademisyenler ve idari kadro ad.soyad@ege.edu.tr email adreslerini kullanmaktadır. Akademisyenlere bu email adreslerinden ulaşılabilir.

Öğrencilerimize http://posta.ege.edu.tr adresi üzerinden kullanılan ogrencino@ogrenci.ege.edu.tr email adresleri açılmaktadır.

Öğrencilerimiz kampüs çapındaki laboratuvarlardan ve kütüphane kablosuzağından yararlanabilmektedir.

@ege.edu.tr ve @ogrenci.ege.edu.tr email adresleri kullanılarak kampüs içinde ve dışında Internet bağlantısı için EDUROAM ağına bağlanılabilir. Eduroam ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://eduroam.ege.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

@ege.edu.tr ve @ogrenci.ege.edu.tr email adresleri kullanılarak kampüs dışından da sanal kütüphane hizmetlerinden yararlanılabilir. Kütüphane hizmetleri hakkında detaylı bilgiye http://kutuphane.ege.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Kampüs lisanslı antivirüs yazılımı http://antivirus.ege.edu.tr adresinden edinilebilir.

Kullanıcılarımız bilgisayar ve ağ sorunları için öncelikle Yerel Sistem Yöneticileri ile iletişim kurarlar. https://bidb.ege.edu.tr/d-102/yerel_sistem_yoneticileri.html adresinden Yerel sistem Yöneticileri ve erişim bilgileri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer yerel sistem yöneticisi problemi çözümlendiremezse fakültelerdeki uzmanlarla görüşebilir. Uzman ve yerel sistem yöneticisi çözüme ulaşamadığında ağ yönetim grubuna haber verir. Dolayısıyla ağ yönetim grubu sadece yerel sistem yöneticileri ile haberleşmektedir.